Na wakacje: Nawarra, Aragonia i La Rioja, Hiszpania

Przewodnik turystyczny: Hiszpania/ Nawarra, Aragonia i La Rioja

Pogoda w Nawarra, Aragonia i La Rioja, (Hiszpania)

Częściowe zachmurzenie
28°C
prognoza na 5 dni »
kiedy jechać »powered by: World Weather Online

Regiony

 • Nawarra – pełny zabytków region jest ważnym punktem na Szlaku św. Jakuba wiodącym do Santiago de Compostela.
 • Aragonia – mniej znany region, oferuje piękne krajobrazy oraz liczne zabytki architektoniczne w stylu mudejar.
 • La Rioja – niewielki region słynący z doskonałego wina.

Ośrodki i atrakcje

 • Najważniejsze miasta: Saragossa, Pampeluna, Logrõno.
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Iglesia de Santa Maria Magdalena, Catedral de San Salvador, bazylika El Pilar, pałac Aljafería, Iglesia de Santo Tomás, Museo de Nawarra, Palacio de Nawarra, Palacio de los Reyes.
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Nawarra.

Geografia i przyroda

Te trzy sąsiadujące ze sobą regiony leżą w północno – wschodniej Hiszpanii. Są to tereny bardzo zróżnicowane pod względem geograficznym. Aragonia znana jest z wysokich gór, wznosi się tu najwyższy szczyt Pirenejów, Pico de Aneto, którego wysokość wynosi 3404 m n.p.m. Wspaniałe, dzikie tereny pełne lasów, wąwozów, wodospadów i stromych klifów tworzą krajobraz Ordesy – jednego z najsławniejszych parków narodowych w Hiszpanii. Można wybrać się tędy na wędrówkę przez granicę do Francji albo na wschód w Pireneje. Żyje tu wiele gatunków flory i fauny m.in. kozica pirenejska. Pogoda w górach bywa nieprzewidywalna, gwałtowne burze zdarzają się tu o każdej porze roku. Nawarra ciągnie się od Pirenejów na zachodzie, po pustynne tereny Bardenas Realem. W dolinie Salazar rośnie las Irafi – jeden z najgęstszych i największych bukowych lasów Europy. La Roja dzieli się na dwie części – wilgotna i górzysta Roja Alta na zachodzie oraz płaska i sucha Roja Baja na wschodzie.

Historia

W 25 roku p.n.e. Rzymianie założyli miejscowość Cesaraugusta dziś znaną jako Saragossa, która była początkiem Aragonii. W 711 roku tereny te najechali muzułmanie. WXI wieku władzę w królestwie objął Ramiro I, syn króla Sancho III z sąsiedniej Nawarry. W latach największego rozkwitu królestwo Aragonii obejmowało m.in. część Francji, Neapol i Sycylię. W 1118 roku wojska chrześcijańskie pod wodzą Alfonsa I odzyskały Saragossę, ale katolicy i mahometanie jeszcze przez wiele lat żyli obok siebie. To pozostali na tych ziemiach wyznawcy islamu stworzyli charakterystyczny dla tej krainy styl w architekturze zwany mudéjar.
W 778 roku Karol Wielki podjął nieudaną próbę podbicia ziem na południu. Wracając do ojczyzny wpadł w pułapkę przygotowaną przez Basków pod Roncesvalles. Niedługo potem grupa baskijskich przywódców wojskowych ogłosiła niepodległość i założyła Królestwo Nawarry. Dopiero w XIX wieku zostało ono zdegradowane do roli prowincji. Podczas hiszpańskiej wojny domowej duże poparcie miał tu Franco, który w ramach uznania dla Nawarry określił ją mianem „kolebki ruchu nacjonalistycznego”. Na początku XX wieku podejmowano nieudane próby połączenia Nawarry z Krajem Basków.
W La Rioja rządzili Gaskończycy, Rzymianie, Muzułmanie, mieszkańcy Nawarry i Kastylii. W latach 573 – 711 ziemia ta była częścią księstwa Kantabrii. Kiedy w 1822 roku podzielono Hiszpanię na 52 prowincje jedna z nich, Logrõno, wchłonęła La Rioję. W 1980 roku odzyskała ona swoją nazwę, a dwa lata później nadano jej status regionu autonomicznego.

Sport i rekreacja

 • Górzyste tereny stanowią atrakcję dla miłośników pieszych wędrówek w lecie oraz są wymarzonym miejscem dla narciarzy w okresie zimowym.
 • Rwące rzeki są dobrym miejscem dla miłośników raftingu.

Informacje praktyczne

Waluta – tak jak w pozostałych krajach Unii Europejskiej, walutą w Hiszpanii jest Euro.
Wizy – nie są wymagane, obywatelom UE wystarczy dowód osobisty.

Nawarra, Aragonia i La Rioja, Hiszpania - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  28°C
  opady:
  5.1 mm
  zachmurzenie:
  25%
  wilgotność:
  40%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1015hPa
  wiatr:
  150°   10 km/h
  wsch. słońca:
  07:23
  zach. słońca:
  21:15
 • Częściowe zachmurzenie
  min.22°C max.30°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  141°   9 km/h
  wsch. słońca:
  07:24
  zach. słońca:
  21:14
 • Częściowe zachmurzenie
  min.24°C max.33°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  160°   10 km/h
  wsch. słońca:
  07:25
  zach. słońca:
  21:13
 • Częściowe zachmurzenie
  min.23°C max.30°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  215°   16 km/h
  wsch. słońca:
  07:26
  zach. słońca:
  21:11
 • Częściowe zachmurzenie
  min.21°C max.28°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  184°   12 km/h
  wsch. słońca:
  07:27
  zach. słońca:
  21:10

Nawarra, Aragonia i La Rioja - klimat w Hiszpania

Wyszukiwarka wczasów