Na wakacje: Hiszpania

Przewodnik turystyczny: Hiszpania

Pogoda w Hiszpania

Słonecznie
22°C
prognoza na 5 dni »
kiedy jechać »powered by: World Weather Online

Regiony

Hiszpania kontynentalna i wybrzeża:
Hiszpania dzieli się na 17 prowincji, które nazywane są regionami. Dwie z nich znajdują się na wyspach, są to Baleary i Wyspy Kanaryjskie, reszta zaś ulokowana jest na kontynencie. Prócz tego w skład kraju wchodzą również dwie enklawy - Melila oraz Ceuta znajdujące się w Afryce.

Odpoczywać można zarówno w Hiszpanii kontynentalnej jak i na wybrzeżach, bowiem każde z tych miejsc zachwyca czym innym, łączy je natomiast słoneczna pogoda i niesamowita atmosfera.

Najpopularniejsze wybrzeża:
 • Costa Brava
 • Costa del Sol
 • Costa Blanca
 • Costa de la Luz
 • Costa de Almeria
 • Costa Dorada

Ośrodki i atrakcje

Co warto zobaczyć:
Hiszpania to pełna zabytków Barcelona, dzikie wybrzeża Costa Bravy, tętniący życiem Madryt, niezwykłe Toledo, które swoimi atrakcjami przenosi w tajemniczą przeszłość, San Sebastian nazywane „perłą oceanu” i wiele innych ośrodków, które tylko czekają na odkrycie.

Położenie

Geografia, klimat, przyroda:
Hiszpania znajduje się w strefie klimatu podzwrotnikowego śródziemnomorskiego, jednakże w obrębie państwa można wyróżnić kilka stref klimatycznych. Na Wyspach Kanaryjskich występuje klimat podzwrotnikowy, a centrum kraju jest pod wpływem klimatu kontynentalnego.

Przyroda Hiszpanii charakteryzuje się ogromną liczbą rezerwatów biosfery UNESCO. Góry, wulkany, lasy, mokradła nadmorskie, klify - to wszystko czeka tutaj tylko na odkrycie. Państwo to jest wyżynne i górzyste, choć nie brak tutaj boskich plaż.

Historia

W Hiszpanii warto zjeść, po przechadzać się po światowej sławy muzeach, zobaczyć najbardziej znany plac Madrytu - El Retiro, czy też zwiedzić Palacio Real. Poza tym czekają tutaj takie zabytki jak Katedra Santa Eulalia, Basilica de Santa Maria del Mar, Akwedukt w Segowii czy Temple Expiatori de la Sagrada Familia.

Sport i rekreacja

W Hiszpanii nie sposób się nudzić. To idealny kraj dla aktywnych. Można tu nurkować, uprawiać różnorakie sporty wodne takie jak windsurfing czy narty wodne, a także korzystać z ośnieżonych górskich szczytów próbując chociażby narciarstwa czy wspinaczki. Dodatkowo na miłośników ruchu i dobrej zabawy czekają korty tenisowe oraz pola golfowe.

Warto wiedzieć

Informacje praktyczne:
Hiszpania jest krajem bezpiecznym, brak tu zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, a strefa czasowa jest taka sama jak w Polsce. Warto jednak pamiętać o sjeście, czyli okresie w ciągu dnia, w którym zamykane są wszystkie placówki handlowe i większość instytucji.

Hiszpania - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  38°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  41%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1018hPa
  wiatr:
  155°   13 km/h
  wsch. słońca:
  06:52
  zach. słońca:
  21:47
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.24°C max.38°C
  opady:
  1.6 mm
  wiatr:
  99°   17 km/h
  wsch. słońca:
  06:53
  zach. słońca:
  21:47
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.23°C max.36°C
  opady:
  0.4 mm
  wiatr:
  164°   12 km/h
  wsch. słońca:
  06:53
  zach. słońca:
  21:46
 • Częściowe zachmurzenie
  min.23°C max.37°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  137°   7 km/h
  wsch. słońca:
  06:54
  zach. słońca:
  21:46
 • Częściowe zachmurzenie
  min.24°C max.36°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  116°   18 km/h
  wsch. słońca:
  06:55
  zach. słońca:
  21:46

Hiszpania - klimat w Hiszpania

Wyszukiwarka wczasów