Na wakacje: Hiszpania

Przewodnik turystyczny: Hiszpania

Pogoda w Hiszpania

Częściowe zachmurzenie
9°C
prognoza na 5 dni »
kiedy jechać »powered by: World Weather Online

Regiony

Hiszpania kontynentalna i wybrzeża:
Hiszpania dzieli się na 17 prowincji, które nazywane są regionami. Dwie z nich znajdują się na wyspach, są to Baleary i Wyspy Kanaryjskie, reszta zaś ulokowana jest na kontynencie. Prócz tego w skład kraju wchodzą również dwie enklawy - Melila oraz Ceuta znajdujące się w Afryce.

Odpoczywać można zarówno w Hiszpanii kontynentalnej jak i na wybrzeżach, bowiem każde z tych miejsc zachwyca czym innym, łączy je natomiast słoneczna pogoda i niesamowita atmosfera.

Najpopularniejsze wybrzeża:
 • Costa Brava
 • Costa del Sol
 • Costa Blanca
 • Costa de la Luz
 • Costa de Almeria
 • Costa Dorada

Ośrodki i atrakcje

Co warto zobaczyć:
Hiszpania to pełna zabytków Barcelona, dzikie wybrzeża Costa Bravy, tętniący życiem Madryt, niezwykłe Toledo, które swoimi atrakcjami przenosi w tajemniczą przeszłość, San Sebastian nazywane „perłą oceanu” i wiele innych ośrodków, które tylko czekają na odkrycie.

Położenie

Geografia, klimat, przyroda:
Hiszpania znajduje się w strefie klimatu podzwrotnikowego śródziemnomorskiego, jednakże w obrębie państwa można wyróżnić kilka stref klimatycznych. Na Wyspach Kanaryjskich występuje klimat podzwrotnikowy, a centrum kraju jest pod wpływem klimatu kontynentalnego.

Przyroda Hiszpanii charakteryzuje się ogromną liczbą rezerwatów biosfery UNESCO. Góry, wulkany, lasy, mokradła nadmorskie, klify - to wszystko czeka tutaj tylko na odkrycie. Państwo to jest wyżynne i górzyste, choć nie brak tutaj boskich plaż.

Historia

W Hiszpanii warto zjeść, po przechadzać się po światowej sławy muzeach, zobaczyć najbardziej znany plac Madrytu - El Retiro, czy też zwiedzić Palacio Real. Poza tym czekają tutaj takie zabytki jak Katedra Santa Eulalia, Basilica de Santa Maria del Mar, Akwedukt w Segowii czy Temple Expiatori de la Sagrada Familia.

Sport i rekreacja

W Hiszpanii nie sposób się nudzić. To idealny kraj dla aktywnych. Można tu nurkować, uprawiać różnorakie sporty wodne takie jak windsurfing czy narty wodne, a także korzystać z ośnieżonych górskich szczytów próbując chociażby narciarstwa czy wspinaczki. Dodatkowo na miłośników ruchu i dobrej zabawy czekają korty tenisowe oraz pola golfowe.

Warto wiedzieć

Informacje praktyczne:
Hiszpania jest krajem bezpiecznym, brak tu zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, a strefa czasowa jest taka sama jak w Polsce. Warto jednak pamiętać o sjeście, czyli okresie w ciągu dnia, w którym zamykane są wszystkie placówki handlowe i większość instytucji.

Hiszpania - prognoza pogody

 • Umiarkowane opady deszczu
  9°C
  opady:
  11.8 mm
  zachmurzenie:
  75%
  wilgotność:
  81%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1018hPa
  wiatr:
  159°   12 km/h
  wsch. słońca:
  08:30
  zach. słońca:
  18:24
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.5°C max.11°C
  opady:
  2.2 mm
  wiatr:
  211°   9 km/h
  wsch. słońca:
  08:30
  zach. słońca:
  18:25
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.4°C max.10°C
  opady:
  0.4 mm
  wiatr:
  216°   16 km/h
  wsch. słońca:
  08:29
  zach. słońca:
  18:26
 • Przejściowe lekkie opady deszczu
  min.9°C max.13°C
  opady:
  1.5 mm
  wiatr:
  244°   14 km/h
  wsch. słońca:
  08:28
  zach. słońca:
  18:28
 • Mżawka
  min.5°C max.10°C
  opady:
  1.8 mm
  wiatr:
  158°   9 km/h
  wsch. słońca:
  08:27
  zach. słońca:
  18:29

Hiszpania - klimat w Hiszpania

Wyszukiwarka wczasów